10 градови во кои најмалку ќе бидете под стрес

sid.jpg

Сите ние некогаш посакуваме  да отидеме на место во кое нема нервози, а и ќе заборавиме на сите наши грижи.
Компанијата Zipjet направи истражување според кое ги рангираше светските градови кои се најмалку стресни за живеење.

https://studenti.mk/konkursi-2018-2019/

За да се добие резултатот, 500 градови беа предмет на истражувањето, а беа рангирани според густината на населението, зелените површини, сообраќајот, сончевите часови, сигурноста, загадувањето на околината, финансиите, стапката на невработеност и половата рамноправност.

Еве кои десет градови се најдоа на врвот на листата:

Штутгарт

 

Луксембург

 

Хановер

 

Берн

 

Минхен

 

Бордо

 

Единбург

 

Сиднеј

 

Грац

 

Хамбург

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top