11-те најопасни туристички дестинации во светот

211-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk_.jpg

Погледнете ги најопасните и најморничавите туристички дестинации ширум светот. Ако сакате вашиот одмор да биде малку опасен, овие места се само за вас. Во спротивно, пазете се!

1. Долина на смртта, САД

(1)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Ако Земјата е нашиот дом, тогаш Долината на смртта е нејзината печка. Оваа прекрасна пустина го држи рекордот за највисоката температура која е измерена на нашата планета – 56,7 степени Целзиусови. Без разлика колку сте силни, сонцето и огромната топина на Долината на смртта ќе ве изморат многу брзо. Без вода, овде би живееле само околу 14 часа.

2. Пустината Данакил, Еритреја

(2)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Високи температури кои достигнуваат и до 50 степени Целзиусови, бројни активни вулкани, гејзери кои исфрлаат отровни гасови – тешко е да се замисли побрутален пејзаж од оној на африканската пустина Данакил. Многу луѓе веројатно ја сметаат за „пекол на земјата“, но сепак привлекува многу храбри авантуристи од целиот свет. Само имајте на ум дека самостојната посета на пустината Данакил, без искусен водич, е строго забранета.

3. Планината Вашингтон, САД

(3)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Врвот на планината Вашингтон го држи светскиот рекорд за најбрзите ветришта на Земјата. Најголемата брзина која е забележана овде е 327 километри на час. Силните ветришта не се единствената грижа во овој предел – смрзнувачките температури можат да се спуштат и до -40 степени и постојаните обилни врнежи од снег ја прават оваа планина многу опасно место. Без разлика на просечната височина од 1.917 метри, планината Вашингтон е еден од најсмртоносните врвови. Притисокот што го искусува човечкото тело на оваа планина може да се спореди со оној кој се искусува на Монт Еверест.

4. Вулканот Синабунг, Индонезија

(4)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Овој активен вулкан е сместен на индонезискиот остров Суматра. Ерупциите се многу чести и ги оставаат луѓето без засолниште и живеалиште. Околните градови и села биле целосно покриени со лава веќе неколкупати: во 2010, 2013, 2014 и 2015 година. Последната ерупција била на 27 февруари, 2016 година. Ерупцијата исфрлила смртоносен облак од вулкански гас, камења и пепел во висина од 2.500 метри. И никој не знае што може да се случи утре.

5. Змискиот Остров (Iha da Queimada Grande), Бразил

(6)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Скриен негде на бреговите на Бразил, овој остров е познат како најопасното место на планетата. Причината за ова е многу едноставна – островот е полн со едни од најотровните змии во светот. Истражувачите утврдиле дека околу 5 змии живеат на еден метар квадратен. Бразлиските власти забраниле секакви посети на островот.

6. Националниот парк Мадиди, Боливија

(7)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

На прв поглед, ова место изгледа многу живописно, но всушност е многу опасно. Овој парк е дом на најотровнита и најагресивната флора во светот: каков било контакт со растенијата кои растат овде може да предизвика чешање, алергии и вртоглавица. Секоја расекотина или и најмала рана може да се инфицира со тропски паразити.

7. Долина на смртта, Камчатка, Русија

(8)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Полуостровот Камчатка, во истокот на Русија, исто така има своја Долина на смртта. Лоцирана е во близина на познатата Долина на гејзерите. Високата концентрација на гасови пронајдени во оваа област претставуваат сериозна закана за секое живо суштество: животните и растенијата брзо умираат, додека луѓето почнуваат да се чувствуваат лошо, да добиваат треска и вртоглавица.

8. Атолот Бикини, Маршалски Острови

(9)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Изгубен негде во океанот, овој остров личи на рај. Но атолот Бикини всушност било место каде што имало бројни нуклеарни тестирања што го претвориле островот во радиоактивен отпад. Населението било присилено да ги напушти своите домови, и дури и денес островот е отровен за живите организми: абнормално високото ниво радијација може да предизвика рак.

9. Кралство на слоновите во Чонбури, Тајланд

(10)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Во Кралството на слоновите, Тајланд, на фарма за крокодили, сопственикот пушта мали полу-затворени сплавови за туристите да ги посетат, да ги видат и да ги нахранат крокодилите. Сплавот е тенок и дрвен и урамнотежен на пластични буриња и има мрежа околу половина сплав. На луѓето им се даваат трски и парчиња месо кои им ги подаваат на крокодилите.

10. Вдлабнатината Афар, Етиопија

(11)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Вулканот Ерта Але, во регионот Афар, Етиопија, е еден од најопасните вулкани на планетата. Мали земјотреси постојано го погодуваат овој реон формирајќи бројни длабоки бездни. Ова се случува бидејќи Ерта Але има две езера со лава во својот кратер. Количината на лавата постојано се менува, па предизвикува тресење на површината на земјата.

11. Езерото Натрон, Танзанија

(12)11-najopasni-turistichki-destinacii-kafepauza.mk

Можеби изгледа како вонземски пејзаж, но оваа фотографија е езерото Натрон. Алкалната солена кора на површината на езерото е толку опасна што сите живи суштества умираат веднаш штом ќе стапат во контакт со неа. Од очигледни причини, пливањето во ова езеро е строго забрането, а силниот мирис на водород сулфид кој се шири од езерото нема да ви дозволи долго да се воодушевувате на неговата убавина.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail