12 сериозни знаци дека имате висок шеќер, а веројатно ги игнорирате

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-001.jpg

Повеќето луѓе не ни помислуваат дека во било кој дел од животот може да се здобијат со покачување на шеќерот. Но, неопходно е да го имате предвид овој здравствен проблем, бидејќи моментално е еден од најчестите.

За да ги спречите компликациите, бидете сигурни навреме да ги препознаете симптомите.

Ова се 12-те најсериозни, кои често ги игнорираме:

1. Константно чувство на глад, дури и неколку минути откако сте изеле обилен оброк.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-01.jpg

2. Намалено ниво на енергија и замор без причина.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-02.jpg

3. Често мокрење.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-03.jpg

4. Сува уста проследена со голема жед.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-04.jpg

5. Нагло губење на тежината, дури и кога јадете високо калорична храна и големи оброци.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-05.jpg

6. Чести инфекции на уринарниот тракт.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-06.jpg

7. Екстремно сува кожа.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-07.jpg

8. Потешкотии со концентрацијата и помнењето.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-08.jpg

9. Замаглен вид и недостаток на фокус.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-09.jpg

10. Бавно заздравување на раните.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-10.jpg

11. Отсуство на сексуална желба и потенција.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-11.jpg

12. Чести промени на расположението, раздразливост, па дури и депресија.

12-seriozni-znaci-deka-imate-visok-sheker-a-verojatno-gi-ignorirate-12.jpg

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail