14-те најчудни работи пронајдени со Google Maps

goo.jpg

Google Maps е можеби најдоброто место за наоѓање географски информации. Сепак, додека ја истражувате планетата, сигурно ќе налетате на многу бизарни работи. Погледнете ги 14-те најконтроверзни работи кои биле забележани од обични корисници. Некои од ове работи се објаснети, но некои сè уште се завиени во мистерија.

1. Логото на Кока Кола на планина

(1)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Најголемото лого на Кока Кола било конструирано на една планина во близина на градот Арика, Чиле. Логото било направено со цел да се прослави 100-тиот роденден на компанијата во 1986 година, и било создадено од 70.000 празни шишиња од Кока Кола.

2. Мистериозна пирамида на Антарктикот

(2)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Прашањето дали станува збор за структура од некоја древна цивилизација скриена во снегот е сè уште тема на дебатирање. Многу луѓе се убедени дека ова е вистина, и многумина веруваат дека оваа мистериозна пирамида е останата од легендарната Атлантида.

3. Брод помеѓу облакодерите

(3)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Оваа зграда е трговски центар во Хонг Конг. Изгледа неверојатно навечер. кога се вклучени сите светилки.

4. Џиновски отпечаток од нога

(4)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Овој необичен лавиринт кој наликува на отпечаток од нога од некој џин е лоциран во мало село во близина на Хемпшир. Ова е најдолгиот лавиринт во Англија.

5. Гуливер врзан на покрив

(5)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Едно од најчудните игралишта за деца се наоѓа во Валенсија, Шпанија. Со многубројни лизгалки, тајни премини и огромна клупа за родителите, структурата изгледа како забавен парк.

6. Како да му се одмаздите на соседот

(6)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Дуелот помеѓу соседите започнал во 2009 година. Едниот од нив добил неверојатна идеја, изорал „ahole“ (шупак) на неговата нива со стрелка која покажувала кон куќата на соседот.

7. Мачка вонземјанин

(7)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Овој геоглиф е стар речиси 9000 години. Според една приказна, ова е света мачка која дошла од друг свет. Лоцирана е во најсувата пустина во светот, Атакама, во која нема заврнато со векови.

8. Колекција од авиони

(8)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Разни видови авиони се сместени во Музејот на воздухопловството во Белград. Посетителите може да шетаат низ музејот и одблизу да ги разгледуваат авионите. Музејот има повеќе од 200 летала.

9. Фабрика за сол како уметничко дело

(9)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Ова е мало село во Нигер, со население од 50 семејства. Главното занимање на луѓето е вадење сол од вировите полни со кал. Секој вир се полни со вода и во него се става посебна глина која содржи сол. Солената вода се отпушта и се филтрира. Солените кристали стануваат видливи штом ќе испари водата.

10. Турско знаме во Кипар

(10)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Огромното турско знаме е нацртано на планината Киренија. До него се наоѓа мотото на републиката: „Колку е среќен оној кој може да каже јас сум Турчин!“ Ова е цитат од говорот на Мустафа Кемал Ататурк кој го држел на 10-тиот роденден на република Турција.

11. Вселенски брод

(11)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Оваа локална атракција се наоѓа во Тексас и е наречена Куќа на иднината (Futuro House). Дизајнирана е од финскиот архитект Мати Суронен во 1960-тите. Овој дизајн бил многу познат и ја претставувал надежта на луѓето за идните технологии. Денес постојат околу 30 вакви куќи во различни делови од светот.

12. Што ги дели Антарктикот и Јужна Америка?

(12)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Некои научници веруваат дека континентите биле поделени од огромен метеор кој ја погодил Земјата. Кога подобро ќе ја погледнете фотографија, теоријата изгледа многу вистинита.

13. Човекот од Австралија

(13)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Овој човек се гледа дури и од вселената. Всушност ова е обичен понтон за деца и е дел од малиот забавен парк кој се наоѓа на брегот.

14. Огромен рак

(14)14-te-najchudni-raboti-pronajdeni-so-google-maps-kafepauza.mk

Оваа сателитска фотографија од огромниот рак на брегот на Витстејбл, во Англија стана позната веднаш откако беше споделена на Интернет.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail