15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

15-neverojatni-fakti-za-zivotot-vo-SHvedska-koi-sigurno-ne-ste-gi-znaele.jpg

15 неверојатни факти за животот во Шведска кои сигурно не сте ги знаеле

Шведска е земја на Волво, Икеа и многу други работи што ги сакаме, има бесплатно образование, одличен здравствен систем, чист воздух и недопрена природа. Поради сето ова, многу луѓе избираат да живеат во Шведска. Ви донесуваме некои од неверојатните факти за таа земја.

1. Шведска е прва земја во Европската унија која инвестира многу во дигиталната технологија. На пример, тие имаат изум на пејсмејкер и овесно млеко.

2. Швеѓаните се многу еколошки ориентирани и се отстранува само 1% од ѓубрето, а дури 52% се користат за производство на енергија, а 47 проценти се рециклира. Покрај тоа, компаниите што произведуваат енергија од отпад увезуваат отпад од околните земји!

3. Хиерархијата не е нагласена во оваа земја – политиката на компаниите е сите вработени да се обраќаат едни на други по име, па дури и студентите не им се обраќаат на професорите по име.

4. Овде приватниот простор е многу почитуван – не обидувајте се да започнете разговор со странец додека, на пример, чекате автобус.

5. Прашањата поврзани со приватниот живот, претходните работни места и семејството се сметаат за крајно груби.

6. Да се ​​најде стан во Шведска е исклучително тешко, а најтешко е во Стокхолм. Луѓето се наоѓаат на списоците на чекање со години, а цените се астрономски. Единствената утеха е што становите за изнајмување се генерално во добра состојба.

7. Швеѓаните не се љубители на готовина и плаќаат дури и многу мали суми со кредитни картички. Некои места дури и не добиваат готовина!

8. На масата секогаш има специјален нож за путер направен од дрво и пластика. Го споделуваат сите на маса и важно е да се почитува „редоследот на ширење“.

9. Чевлите во кои одите по патот остануваат пред вратата на куќата, а носењето чевли околу станот е крајно грубо. Затоа секој обрнува внимание на изгледот на своите чорапи.

10. Стандардниот работен ден завршува во 17 часот и после тоа канцелариите се целосно празни. Родителите на малите деца заминуваат порано за да ги земат од градинка и училиште, и тоа се подразбира и нема потреба да му се нагласува ова особено на шефот.

11. Една од најважните деловни традиции е таканаречената фика – кафе пауза со колегите. Безобразно е да се пие кафе сам, како и да се одговара на деловни електронски пораки за време на траењето на кафето.

12. Двајцата родители на новороденчињата имаат вкупно 480 дена одмор. Секој родител треба да помине три месеци со детето, а остатокот од одморот може да се дистрибуира како што сакаат.

13. Просечен Швеѓанец има 33 дена годишен одмор.

14. Времето со семејството е исклучително важно, поради што Швеѓаните настојуваат да работат 6 часа на ден.

15. Пред да му дадете име на детето, името мора да биде одобрено од државна агенција во текот на првите три месеци од животот на детето.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail