365 дена јаделе само месо: Докторите се шокирале кога ги прегледале

meso-1.jpg

Вихјалмур Стефансон и неговиот пријател К. Андресен одлучиле да јадат само месо една година за да видат што ќе се случи со нивниот организам.

По 365 дена со нивниот организам не се лучило апсолутно ништо и немало никакви негативни ефекти. Нивните заби не пропаднале, работата на желудникот била иста, но во текот на првата недела изгубиле од телесната теќина.

Судејќи по овој експеримент, не се откриени негативни ефекти.

Меѓутоа сето ова се случувало во 1928 година, а денес овој експеримент не би делувал исто поради големата преработка на месото пред да стигне до нашиот организам.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail