4 чести грешки кои ја уништуваат батеријата на телефоните

20161124-revolucijata-pristigna-naskoro-baterijata-na-pametnite-telefoni-kje-se-polni-za-samo-nekolku-sekundi-m.jpg

Технологијата е дел од нашето секојдневие, и тешко функционираме без неа, посебно без нашите паметни телефони.

Но, дали знаете како подолго да ја одржите батеријата, еве неколку совети

1. Не го оставајкте телефонот на полнач, доколку веќе се наполнил

Прилично јасно, но колку пати ви се случило да го заборавите телефонот на полнач !? Тоа го скратува животниот век на батеријата.

2. Не треба да ја полните до 100 %

Вашиот телефон не треба да биде 100 % полн, тоа може само дополнително да ја оштети батеријата, затоа секогаш оставајте малку место за полнење.

3. Полнете го телефонот секогаш кога ќе можете

Доколку играте игри, постојано сте на Фејсбук или Инстаграм, многу брзо ќе ви се троши батеријата, и поради тоа не е добро да чекате самиот телефон да се изгаси, бидејќи целосно ќе се испразни.

4. Обрнете внимание на загревањето на паметните телефони

Тие се исклучително чувствителни на прегревање, па затоа избегнувајте да ги изложувате на силно сонце или да ги полните заедно со торбичката во која ги чувате.

 

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail