4 причини зошто да пиете топла, наместо ладна вода

4-pricini-zoshto-da-piete-topla-namesto-studena-voda-01.jpg

Сите ние добро знаеме дека во текот на денот треба да пиеме околу 8 чаши дневно, но ретко кој знае дека подобро е да пиете топла отколку ладна вода.

Зошто?

Има позитивни ефекти на системот за варење

Студената вода ги зацврстува мастите, а топлата помага храната побргу да се разградува.

4-pricini-zoshto-da-piete-topla-namesto-studena-voda-1.jpg

Има позитивни ефекти на дишните патишта

Студената вода предизвикува собирање на слуз и се зголемува ризикот од добивање на инфекции кои можат да доведат до болки в грлото и слично, спротивно на тоа, топлата вода ќе ви помогне за превенција.

4-pricini-zoshto-da-piete-topla-namesto-studena-voda-2.jpg

Има позитивно влијание на циркулаторниот систем

Студената вода ги стеснува крвните садови, а топлата го подобрува движењето на крвта.

4-pricini-zoshto-da-piete-topla-namesto-studena-voda-3.jpg

Позитивно влијание на нервниот систем

Ниските температури се еден од факторите кои предизвикуваат главоболки. Истражувањата покажуваат дека студената вода може да предизвика мигрена, а од друга страна, топлата вода ја намалува болката.

4-pricini-zoshto-da-piete-topla-namesto-studena-voda-4.jpg

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail