5 билки и зачини кои ги спречуваат воспаленијата во нашето тело

5-bilki-i-zachini-koi-gi-sprechuvaat-vospalenijata-vo-nasheto-telo.jpg

5 билки и зачини кои ги спречуваат воспаленијата во нашето тело

Честите воспаленија и инфекции се голем проблем за нашето здравје. Тие предизвикуваат големи проблеми во нашето тело, па затоа треба да делуваме пред да биде предоцна.

Постојат природни билки и зачини кои имаат силна моќ да ги спречат воспаленијата во нашето тело.

Зелен чај

Зелениот чај е познат по своите антиоксидантски својства кои ги спречуваат воспаленијата, го чуваат нашето тело од дејството на слободните радикали, го подобруваат метаболизмот и придонесуваат за подобрување на општата добросостојба.

Куркума

Куркумата е познат зачин кој често се се користи во источната кујна, но и во козметиката. Куркумата содржи состојки кои придонесуваат за намалување на инфекциите во нашето тело, а некои истражувања покажуваат дека таа е корисна и за добар сон, подобрување на расположението и спречување настинки.

Цимет

Циметот е често поврзан со зимата, но е корисен да се конзумира во текот на целата година поради целото богатство на антиоксиданти кои придонесуваат за зачувување на нашиот имунитет, го намалуваат крвниот притисок и го штитат нашето тело од воспаленијата.

Ѓумбир

Ѓумбирот има специфичен вкус, но тој е одличен додаток во исхраната. Има моќно дејство против мачнините, главоболката, болките во стомакот, намалување на менстуралните симптоми, но и за заштита на имунитетот и спречување на настинките.

Каранфилче

Многу нутриционисти посочуваат дека каранфилчето е одличен додаток за многу јадења. Тоа може да се користи и за намалување на болките во грлото, намалување на подуеноста на стомакот, како и спречување инфекции во устата.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail