5 чекори кои ќе ви помогнат да престанете постојано да гледате во вашиот телефон

5-chekori-koi-kje-vi-pomognat-da-prestanete-postojano-da-gledate-vo-vashiot-telefon.jpg

5 чекори кои ќе ви помогнат да престанете постојано да гледате во вашиот телефон

Намалување на времето кое го поминуваме, прегледувајќи ги социјалните мрежи и незадолжителното сурфање на интернет е добро во теорија, но во пракса се чини речиси невозможно.

Цел живот сме фокусирани на телефоните: од информации за работата до комуникација со пријателите и апликации за медитација. Неверојатно е тешко без сето ова, но подеднакво е тешко да престанете да чувствувате грижа на совест кога ќе сфатите колку време сте поминале на телефонот во текот на неделата.

Овие неколку чекори ќе ви помогнат да започнете да ја намалувате количината на изгубеното време.

Практикувајте ароматерапија
Ароматерапијата и нејзините смирувачки својства ќе ве натераат уште еднаш да размислите пред телефонот да биде во вашите раце. Ставете неколку капки од вашето омилено есенцијално масло на вашата рака, протријте го со дланките и доближете ги до носот, а потоа неколку пати длабоко вдишете.

Излезете на прошетка
Излегувањето надвор ќе ви помогне да се опуштите, наместо повторно да го „фатите“ вашиот телефон. Во текот на прошетката можете да гледате само околу себе, без брзање – и со „нови очи“ да ги гледате познатите стебла или да го слушате цврцорењето на птиците. Длабокиот здив на свеж воздух ќе ви помогне да се смирите и да ја воочите убавината околу себе.

Научете правилно да дишете
Пронаоѓањето на мир и спокој додека сте поврзани на интернет е очигледно невозможна мисија. Се чини дека е време да се обидете да практикувате правилно дишење. Затворете ги очите, спуштете ги рамената, опуштете ги мускулите на лицето, а потоа длабоко вдишете и задржете го здивот 8 секунди, а потоа повторно издишете броејќи до 8. Оваа едноставна вежба треба да се повтори неколку пати за повторно да се поврзете со себе.

Поставете тајмер
Ограничувањето на времето за прегледување на социјалните мрежи е одличен начин да научите компетентно да управувате со сопствениот живот. Поставувањето тајмер ќе ви овозможи да се откажете од идејата за несвесно земање на телефонот за да ги проверите е-поштата и социјалните мрежи. Покрај тоа, вреди да воспоставите забрана за користење на уредот половина час пред спиење: наместо тоа, можете да ги читате вашите омилени книги и тоа всушност ќе ви помогне да заспиете.

Полнете го телефонот во друга просторија
Тешко е да се побегне од виртуелниот живот, дури и кога телефонот е поврзан на полнач. Затоа, полнете го телефонот во друга просторија за да му дадете време на телефонот, но и на себе да се одморите.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail