5 намирници кои го намалуваат високиот крвен притисок: Секоја од нив ја имате дома, а веројатно не ја знаете нивната моќ

CuExM-novata-dash-dieta-go-namaluva-visokiot-krven-pritisok-340472.jpg

Високиот крвен притисок е една од најзастапените состојби, не бира возраст, а може да биде големо предупредување дека нешто не е во ред.

Високиот крвен притисок (хипертензија) бара соодветна терапија, а покрај тоа, можете да го регулирате со исхрана и одредени намирници.

За хипертензија често е одговорна генетиката, но ризик фактори се и лошата исхрана и дебелината.

Знаци за висок крвен притисок се заматен вид, силни главоболки и болки во градите, проблеми со дишењето…

Природни средства кои можат да помогнат, покрај терапијата што ја примате:

Лук

Оваа храна ги проширува крвните садови и ги релаксира мускулите и на тој начин, покрај крвниот притисок, го намалува и холестеролот.

Во 200 мл вода ставете 3 мелени чешниња лук. Ставете го сето тоа да се вари 5-6 минути. Процедете ја течноста кога малку ќе се излади и додадете сок од половина лимон. Пијте секое утро половина час пред оброците.

Ѓумбир

Се користи за подобрување на циркулацијата, а делува и превентивно при хипертензија. Покрај тоа, има антиинфламаторно дејство, го регулира нивото на гликоза и холестерол. Секое утро додадете една лажичка ѓумбир во чаша млака вода и испијте ја.

Цимет

Циметот делува слично како и лукот бидејќи ги шири и крвните садови, а со тоа ќе ги изгубите вишокот килограми и ќе го регулирате нивото на гликоза.

Магдонос

Содржи изобилство на витамин Ц, кој покрај хипертензијата, благотворно делува и на имунитетот. Најдобро е да подготвите чај од јаглика, кој се подготвува на ист начин како и секој друг топол напиток и не можете да погрешите.

Боровинка

Полна со витамини и минерали кои го одржуваат здравјето на срцето и крвните садови. Редовно пијте свеж сок од боровинки за да го зајакнете имунитетот и да го заштитите организмот од многу болести.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail