6 секојдневни навики кои се штетни по здравјето речиси како пушењето

6-naviki.jpg

Секој знае дека пушењето е штетна навика која го нарушува здравјето. Сепак, истражувањата покажуваат дека има уште неколку секојдневни навики кои се речиси идентично штетни.

6 навики кои имаат штетно влијание на здравјето, а веројатно и вие ги правите несвесно.

1. Консумирање големи количини на нездрава храна

Обидете се да ги замените мастите и протеините од животинско потекло со посвежи алтернативи како зеленчук, јаткасти плодови, мешунки…

6-sekojdnevni-naviki-koi-se-stetni-po-zdravjeto-recisi-kako-pustenjeto-02.jpg

2. Недоволен сон

Недостатокот на сон може да доведе до абнормалности во телото, како на пример зголемено ниво на кортизол, што понатаму води до висок крвен притисок. Погрижете се да спиете 6-8 часа секој ден.

6-sekojdnevni-naviki-koi-se-stetni-po-zdravjeto-recisi-kako-pustenjeto-03.jpg

3. Честа посета на солариум

Наместо вештачки да се сончате, во исхраната внесете повеќе плодови кои содржат каротен, кој ја штити кожата од негативните зрачења. Плус, благодарение на него кожата полесно добива боја.

6-sekojdnevni-naviki-koi-se-stetni-po-zdravjeto-recisi-kako-pustenjeto-04.jpg

4. Пасивност

Активноста од само 30 минути во денот може да намали бројни болести.

6-sekojdnevni-naviki-koi-se-stetni-po-zdravjeto-recisi-kako-pustenjeto-05.jpg

5. Готвење со сончогледово масло

Полно е со хемикалии кои може да предизвикаат сериозни болести, меѓу кои рак, проблеми со срцето и деменција. Заменете го со маслиново или кокосово масло, масло од авокадо, путер…

6-sekojdnevni-naviki-koi-se-stetni-po-zdravjeto-recisi-kako-pustenjeto-06.jpg

6. Непроветрување на просторот

Едноставно е – неколкупати во денот, дозволете да влезе нов воздух во домот за да спречите развивање на бактерии и инфекции.

6-sekojdnevni-naviki-koi-se-stetni-po-zdravjeto-recisi-kako-pustenjeto-07.jpg

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail