7 навики на луѓето кои се под константен стрес

stres.jpg

Стресот може и тоа како негативно да влијае на разни аспекти од нашиот живот. А ако се чувствате како да ќе „пукнете“ секој момент, време е да се ослободите од некои навики, кои го предизвикуваат тоа. Не знаете за што зборуваме? Читајте понатаму…

1. Премалку сон – еден од главните виновници за нормалното функционирање и стресот.

2. Живот во минатото – ослободете се од минатото, не форсирајте ниту со иднината, бидете присутни во сегашноста.

3. Премногу анализирање – престанете со анализи на нешта на кои не можете да влијаете. Прифатете ги нештата какви што се, доколку не можете да ги подобрите, олабавете со упорноста.

4. Негативни нешта – Лошите денови секогаш ќе постојат, но тие не се причина за негативност, научете да им се насмевнете на проблемите. Насмевнете се на се и секој ден.

5. Непрекинато жалење – Понекогаш доволен е разговор со некое блиско лице, со цел да си ги кажете маките, но никако не практикувајте непрекинато жалење, тоа води кон агонија, сите имаат проблеми, вие не сте исклучок.

6. Сакате се сами да сработите – Престанете да мислите дека сте најдобри во се, олабавете ги уздите во вашите раце и префрлете ги во други раце, олабавете со темпото.

7. Одолговлекување – одолговлекувањето води до постојана паника и неизбежен стрес.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail