8 едноставни навики кои ќе ви го подобрат имунитетот

karas-63847.jpg

Кога имунолошкиот систем функционира правилно, вие сте здрави и имате многу мали шанси за разболување.

За посилен имунитет од суштинско значење се здравата исхрана, соодветниот одмор и сонот.

Но покрај добрата исхрана и спиењето, постојат и некои дополнителни нешта што можат да ви помогнаат при зајакнување на имунитетот.

Овие 8 навики треба да  станат дел од секојдневната рутина, за да го зајакнеме имунитетот и да останеме здрави.

  • Хигиена на телото.
  • Пиење повеќе вода.
  • Смеење што повеќе.
  • Слушање музика.
  • Излегување на сонце.
  • Позитивни мисли.
  • Ограничување на внесување шеќери.
  • Медитација.
Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail