9 практични совети дадени од милионери, кои секој може да ги користи

bog.jpg

Статистичките податоци покажуваат дека повеќе од половина од милионерите се „само-создадени милионери“. Лекциите што можеме да ги добиеме од нив не можат да ни гарантира милионерски статус, но вреди да се слушнат. Ова се некои од најпаметните изреки за заработка, заштеда и инвестирање пари за да ви помогнат да го реализирате вашиот сон.

9. Правилото 50/30/20

Ова е правило што може да се користи за управување со буџетот. Тоа би требало да го подели вашиот приход во 3 категории:

Првата категорија е за основни работи. 50% треба да се распределат за месечни трошоци како кирија, транспорт, комунални услуги, намирници, итн.

Втората категорија е лично трошење. Тоа значи дека можете да користите 30% од вашиот приход за забава, шопинг, хоби и нешто што ве прави среќни.

Последната категорија е заштеда. 20% од вашите пари треба да одат директно до банката.

8. Купувајте на големо и за време на попуст

Јасно, тоа не е еден вид совети што очекувате да ги добиете од милионери. Но, сите ние можеме да се согласиме дека овој начин на купување може да заштеди пари. Ова правило се однесува на производите што ќе ги искористите.

7. Не користете кредитни кратички

Кога имате кредитни картички во паричникот тоа ве охрабрува да трошите пари кои ги немате. Затоа подобро е да не влегувате во искушение и да плаќате во готово.

6. Купувајте директно од производителот

Кога купувате нешто во продавница запрашајте се дали би можеле истото да го купите од производителот. Цената најчесто е пониска.

5. Кога не трошите пари, исто како да заработувате пари

Колку помалку пари трошите толку повеќе ќе имате. Очигледно зарем не? Купувајте рационално и секогаш кога ќе сакате да купите нешто запрашајте се дали навистина ви е потребно.

4. Живеете над вашите можности

Луѓето често купуваат огромни куќи и скапи автомобили со кредити и позајмени пари. Ако имате скапи нешта не мора да значи дека сте и толку богат. Секогаш живејте колку што можете да си дозволите, без да влегувате во финансиски кризи.

3. Почнете да заработувате пасивен приход

Она што луѓето кои никогаш не се збогатуваат е кога тешко го заработуваат секој денар. Во овој случај, нивното време е еднакво на нивните пари. Дали познавате некој милионер кој заработил пари само со напорна работа? Се разбира дека не. За овие луѓе парите работата за нив. Затоа е важно да се има пасивен приход.

2. Опкружете се со успешни луѓе.

Бидете околу луѓе кои не само што ве инспирираат, туку и ве поттикнуваат да преземете акција и да го направите вашиот сон поголем.

1. Не е сè во парите

Очигледно, парите се голем фактор во нашите животи. Тие дефинираат каде живееме, што јадеме и она што го поседуваме. Но пари не се сè. Можете да купите куќа за да живеете, но не можете да купите семејство.

Парите го подобруваат квалитетот на животот. Но, тоа не е ништо во споредба со поддршката на вашето семејство и пријатели, здравјето и чувството на среќа.

 

Извор: Мотика

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail