Ако дома чувате мачка, овие работи мора да ги знаете: Миризби кои ги плашат вашите миленичиња

Ako-doma-chuvate-machka-ovie-raboti-mora-da-gi-znaete-Mirizbi-koi-gi-plashat-vashite-milenichinja.jpg

Ако дома чувате мачка, овие работи мора да ги знаете: Миризби кои ги плашат вашите миленичиња

Познато е дека мачките имаат многу повеќе рецептори во нивниот нос од луѓето и се почувстители на мириси. Никој не сретнал мачка да бега од мирисот на валеријана или пржена риба, но има мириси кои ги плашат мачките и потоа животинчето долго време ќе го избегнува местото каде што го сретнало тој мирис.

Лакови, бои, белило, оцет

Мачката има многу „посебно подрачје“ во носот што ги поврзува мирисните рецептори со рецепторите за храна. Така, нејзиниот чувствителен нос и остар ум, бидејќи немал контакт со некои хемикалии, со ужас ќе реагира на ацетон, оцет…

Зачини

Правот од кој било зачин веднаш влегува во устата… На мачките, ниту сувиот ѓумбир, ни црниот бибер, ниту пак, природната ванила не им се пријатни.

Мирис на чад

Мачката го перцепира чадот многу негативно – намалувањето на нејзината видливост укажува на опасност. На генетско ниво, овие животни се плашат од каков било чад, особено предизвикан од лошите навики на сопствениците. Со секој нов „случај на опасност“, информациите се втиснуваат во гените на мачката.

Кисели овошја

Лимонот е вашиот најмоќен сојузник во борбата за заштита на вашиот кревет. Ако сопственикот забележи дека мачката го претвора тапацирот на неговиот омилен стол во острилка за нокти, сè што му треба е кора од свеж лимон. Триење на тапацирот со лимон нема да му наштети на мебелот, но мачето ќе бега од смрдливото место на неколку метри. И тука, гените се виновни – мирисните рецептори на „домашните тигри“ не прават разлика меѓу мирисот на лимон, грејпфрут или портокал.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail