Ако се ожените со девојка од оваа земја, државата ќе ви даде 5.000 долари и државјанство

dolari1-132594.jpg

Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во центарот на вниманието на светските медиуми.

Имено, Владата на Исланд планира да ја зголеми својата популација која последниве години е во константен пад.

Проблемот да биде уште поголем, женската популација постојано е во пораст, па од година во година се зголемува бројот на жени кои не можат да најдат маж.

Исландската Влада затоа одлучила на интересен начин да го реши овој проблем.

Одлучиле на почетокот на следната година да им подарат по 5.000 долари (околу 262.000 денари) на сите оние кои се подготвени да оженат жена од Исланд, пишуваат тамошните медиуми.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail