pajaci.jpg

Во теорија, пајаците може да го изедат секој човек на Земјата во рок од една година, објави Вашингтон пост.

Имено, биолозите Мартин Најфелер и Клаус Биркофер направиле пресметки и своите истражувања ги објавиле во The Science of Nature. Така откриле дека глобалната заедница на пајаци годишно јаде меѓу 400 и 800 милиони тони плен, наведува весникот.

За споредба, околу седум милијарди луѓе годишно јадат околу 400 милиони тони месо и риба.

Според сторијата, вкупната биомаса на возрасните луѓе изнесува 287 милиони тони. Тоа значи дека пајаците може да се нагостат со луѓето и се уште би имало што би биле гладни.

Неколку факти за пајаците влијаат на вака необична вест:

– Истражување на урбани и приградски домови покажало дека пајаци живеат во 100 отсто домови во Северна Каролина. Пронајдени се во 68% купатила и повеќе од 75% спални соби.

– Кога сите пајаци би се ставиле на вага, би тежеле 25 милиони тони. На пример, Титаник тежел 52.000 тони – односно околу 478 Титаник бродови.

– Пајаците секојдневно јадат по околу 10 отсто од својата телесна тежина. Тоа е исто како човек од 100 кг дневно да изеде 10 килограми месо.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail