Amazon ќе отвори нови 100.000 работни места

20160418121933-amazon.jpeg

Amazon која е компанија специјализирана за онлајн продажба соопшти дека во САД ќе отвори нови 100.000 работни места во наредните 18 месеци.

Во наредните 18 месеци сакаме да отвориме уште 100.000 работни места и нови центри за складирање на стока. Ќе продолжиме да вложуваме во нови технологии и логистика – изјави генералниот директор на Amazon, Џеф Бејзос.

Повеќето од работните позиции ќе бидат отворени во центрите кои моментални се градат во многу американски држави, меѓу кои се и Калифорнија, Тексас и Флорида.

Amazon веќе има 180.000 вработени во САД и повеќе од 300.000 ширум светот

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail