Американка дипломира на 89 години

Amerikanka-diploma.jpg

Осумдесет и деветгодишната Американка Ела Вашингтон дипломира на Универзитетот Либерти во Вирџинија во класата 2018. Жената сега планира да запише и магистерски студии.

Медиумите од САД бележат дека Ела се омажила многу млада и набрзо станала мајка. Напорно работела и не можела да заврши факултет, а отсекогаш сонувала за тоа. Работела како чувар во Пентагон, а потоа, на свои 49 години, завршила за медицинска сестра и работела во дом за стари лица. Пред шест години се запишала на факултет.

– Сакам историја, тоа ми е омилен предмет. Секој треба да ја знае својата историја – рекла Ела и додала дека образованието е најважна работа, што ја обликува личноста и нуди можност да се добие најдоброто од животот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail