АНКЕТА НА ТВ НОВА: Сè повеќе студенти се запишуваат на ФЕИТ

Факултетите преполни со кандидати за идни студенти.

Заинтересираноста е се поголема за запишување на техничките струки. Факултетот за електротехника и информациски технологии и годинава еден од најатрактивните . Бројката на заинтересирани кандидати за овој факултет од година во година расте, со оглед на фактот што електро инжењери се повеќе се бараат на пазарот на труд.

ТВ нова разговараше со дел од идните студенти кои истакнаа дека факултетот за електротехника и информациски технологии им е прв и конечен избор. Тие додаваат дека интересот за овие науки го имаат уште од основното образование.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail