Антонио Китановски, Litle big band и Сашо Поповски трио во живо на Скопскиот џез фестивал

Antonio-Kitanovski-Litle-big-band-i-Sasho-Popovski-trio-vo-zivo-na-Skopskiot-dzez-festival.jpg

Антонио Китановски, Litle big band и Сашо Поповски трио во живо на Скопскиот џез фестивал

39. издание на Скопски џез фестивал се одржува од 14 до 17 октомври, со концерти во живо на познати изведувачи од Македонија и од Европа.

Концертите се одржуваат во салата на Националната опера и балет. Меѓу претставниците од Македонија во голем дел учествуваат и музичари кои биле или се дел од Музичката академија на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип.

На 15 октомври (среда), во 21.45 часот, настап ќе имаат Антонио Китановски и неговиот Litle big band, а во сабота, 17 октомври, концерт на Сашо Поповски трио, кои во рамките на фестивалот ќе го промовираат и својот петти албум.

Годинава, сите концерти ќе бидат пренесувани во живо на Македонската телевизија, а обезбеден е и стриминг на следниов линк:

Извор: УГД

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail