Апчињата за желудник предизвикуваат многу штета во организмот

zeludnik.jpg

Секогаш е потребно добро да се информираме за лекот кој го консумираме. Колку е добар, толку може да биде лош и да им наштети на вашите внатрешни органи.

Затоа не се препорачува често да користите лекови против болки, бидејќи наштетуваат на другите органи и предизвикуваат зависност. Земете чај, некој природен лек и ќе ги намалите болките.

Таблетите кои се користат за лекување на чир и останати тегоби во желудникот. Сепак, може да бидат штетни. Витаминот Б12 е важен бидејќи поттикнува произведување на крвни клетки, а овие таблети ја спречуваат таа негова улога.

Освен тоа, може да предизвикаат проблеми со централниот нервен систем. Го намалуваат апсорбирањето на калциумот и доведуваат до проблеми со коските и мускулите.

Доколку имате проблеми со желудникот истражувајте подобро за останатите начини на лекување, а посетете и лекар за консултација.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail