Археолозите пронајдоа нешто многу чудно и мистериозно

misteriozno.jpg

Украсена со гравури карпестата крипта – долмен беше откриена во Галилеја во северниот дел на Израел, пренесе АФП. Таа е уникатна поради својата големина и украсите по таванот, појаснија од Израелската служба за антиквитети.

Долмените се конструкции наменети да прифаќање на мртовци. Составени се од неколку положени чисти камени плочи, кои формираат крипта и се покриени со друга камена плоча. “За прв пат научници наоѓаат на долмен со декорација на Блискиот Исток”, увери археологот Ури Бергер.

Неговиот колега гонети Шарон, кој учествувал во ископувањата, прецизира дека станува збор за гроб во кој се откриени човечки коски. “На долмено има околу 15 карактери, но тешко е да се реши за нивната важност.

Може да станува збор за лакови, птици или они кои ја презеле кон небото човечката душат”, појасни тој. Станува збор за долмен кој е опкружен со други долмени. Користат за покривање камена плоча тешка 50 тони.” Немаме никаква идеја како оние кои ја имаат изградена конструкцијата, подигнале толку голем товар “, истакна Шарон.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail