Атракција или мачење: Овој кинески хотел нуди поглед кон бели мечки, но не се сите воодушевени

Atrakcija-ili-machenje-Ovoj-kineski-hotel-nudi-pogled-kon-beli-mechki-no-ne-se-site-voodusheveni.jpg

Атракција или мачење: Овој кинески хотел нуди поглед кон бели мечки, но не се сите воодушевени

Во градот Харбин, престолнина на провинцијата Хеилонгјанг во североисточна Кина, отворен е хотел чии простории и тераси гледаат на ограден простор со бели мечки.

Организациите за заштита на животните веднаш изразиле незадоволство и ја осудиле злоупотребата на животните.

На снимките се гледа дека просторот во кој живеат ови загрозени животни е без мраз, кој е дел од нивното природно опкружуање, како и дека е осветлен со силни рефлектори кои никогаш не се исклучуваат.

Организациите за заштита на животните апелирале до гостите и патниците да не престојуваат во тој хотел кој профитира од ‘мачење животни’, пренесува лондонскиот „Гардијан“.

„На белите мечки местото им е на Северен пол, а не во стаклен кафез без мраз, посебно не во хотел“, порачала една активистка.

„Панорамски затвор за поларни мечки. Зарем и понатаму не сфаќаме што значи суровост кон животните?“, прашал еден новинар.

Научниците предвидуваат дека поларните мечки целосно ќе исчезнат до 2100-та година.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail