Бидете внимателни: Овие намирници никогаш не ги замрзнувајте

nas.jpg

Вакумираната храна, готвените јајца, пудинг, кисела павлака – се некои од намирниците кои не треба да ги замрзнувате.

Готвени тестенини

Замрзнувањето ќе го уништи нивниот вкус и ќе бидат невкусни.

Веќе одмрзната храна

Повторното замрзнување на храната може да биде опасно за вашето здравје, бидејќи бактериите полесно се размножуваат.

Сосови

Ако во нив има брашно никако не ги замрнувајте повторно

Кечап

Кечапот нема да се расипе, но ќе биде воден кога ќе го одмрзнете.

Пржена храна

Ако замрзнете готвена храна, после тоа сигурно ќе ја фрлите.

Авокадо

На ниските температури губи вкус и структура.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail