Бил Гејтс: Криптовалутите предизвикуваат смрт

bil-gejts.jpg

Криптовалутите ги убиваат луѓето на прилично директен начин, предупреди основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Тој особено го истакна начинот на кој дигиталните валути, како биткоинот, се користат за купување дроги како синтетички опиоиден фентанил.

Во емисијата „Прашај ме нешто“ на веб-страницата за вести „Редит“, Гејтс нагласи дека анонимноста на дигиталните валути значи дека тие се поврзани со финансирање тероризмот и перење пари.

Некои од учесниците во дебатата го критикуваа велејќи дека тој е лошо информиран за технологијата. На прашањето на еден корисник за неговото мислење за технологијата, Гејтс одговорил: „Главната карактеристика на криптовалутите е нивната анонимност. Не мислам дека ова е добра работа. Способноста на владата да пронајде перење пари и даночно затајување и финансирање тероризам е добра работа“.

„Во моментот криптовалутите се користат за купување фентанил и други лекови, тоа е ретка технологија која предизвика директни смртни случаи. Мислам дека шпекулативниот бран за ICO (првичните монети за придонеси) и криптовалутите е супер ризичен за оние што одат на долг рок“.

Неговиот став за биткоинот не помина добро со сите оние што учествуваа во дебатата, при што некои го укоруваа за она што тие го сметаат за обид за влијание на пазарот. Други, пак, сугерираа дека тој треба повторно да погледне во белата хартија на биткоинот.

Искусниот инвеститор Ворен Бафет претходно рече дека шпекулативната криптовалентна лудост ќе дојде до лош крај.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail