Бил Гејтс купи јахта вредна 644 милиони долари

sinot-aqua-yacht-696x385-1.png

Иако Бил Гејтс живее скромен живот без претеран луксуз, сепак одлучи да ја купите јахтата Sinot Aqua на водород, која чини дури 644 милиони долари. Јахтата е долга 112 метри, има пет палуби и простор за сместување 14 гости и 31 член на екипажот. На неа има базен, хелиодром, спа, теретана, кино, салон за убавина и приватна палуба од коа може да се гледа целиот океан.

Под палубата се наоѓаат два резервоари кои се вакуумски затворени и тежат 28 тони. Изладени се на -253 степени Целзиусови и наполнети со течен водород, кој го придвижува бродот. .

Јахтата може да достигне брзина од17 јазли, што е еднакво на околу 20 км/ч и да помине 6.000 км пред да треба да се наполни со гориво. Инвестицијата на Гејтс е логична со оглед на неговиот долгогодишен интерес за латернативните горива и ентузијазмот за новите технологии кои може да го решат проблемот со емисијата на стакленички гасови.

Јахтата беше најавена на меинатогодишниот Салон за јахти во Монако и веројатно ќе заплови дури во 2024 година.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail