Билетот за јавен превоз со 5 возења гратис, од февруари се намалува на 2

JSP-Skopje.jpg

Од први февруари сегашните електронски билетите од 150 денари со пет гратис возења ќе се купуваат по иста цена но ќе имаат две возења. Од здружението слобода превоз ги советуваат граѓаните кои немаат купено ваков билет да го направат тоа, затоа што од идниот месец ќе добијат три возења помалку. Од здружението велат ваквиот систем е современ и модерен, но важно е како ќе биде менаџиран. Иако е рано да се процени како функционира, сметаат дека има мали пропусти во делот на наплатата и дека дел од граѓаните не се доволно информирани околу користењето. За патниците проблем е тоа што повеќе не се продава билет за едно возење.

Има забелешки од граѓаните и сите тие треба да се земат во предвид како препораки за подобрување на системот. Како најголем проблем ги посочија картичките од 150 денари кои се побарувани и поради тоа во некој билетари и автобуси ги нема.  Исто така граѓаните треба да знаат дека кога ќе ја купат картичката и кога ќе ја потрошат да не ја фрлаат зошто таа се надополнува – рече  Ленил Јовановски- директор на здружението Слобода Превоз.

И од ЈСП потврдија дека има голема побарувачка за електронските картички. По три пати во денот се врши достава и се користат сите капацитети за да се одговори на потребите.

Количините кои беа на залиха  и предвидени за месец јануари беа потрошени за пет дена. ЈСП со целиот свој  капацитет работи да ја исполни побарувачката и да одржи континуитет на наплата.  Доставата се врши во три смени.  Досега вкупно се издадени околу 155000 персонализирано и над 180000 неперсонализирани картички, се вели во дописот на ЈСП Скопје.

Само кога првиот пат се купува картичката се плаќаат 150 денари. Кога целосно ќе се искористи граѓаните ја надоплнуваат со колку сакаат возења и тоа само во билетарниците. Може да се плаќа и со мобилен телефон.

Така цената за едно возење чини 40 денари, а на вечерниот билет 50 денари. За повозрасните овој начин на плаќање е сложен.
Новиот систем за наплата во автобусите се воведе на почетокот на годинава.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail