Биткоинот соборува рекорди, надмина 5.000 долари

bitkoin.jpg

За прв пат во својата историја, криптовалутата биткоин забележа цена од над 5.000 долари. На платформата за тргување со „BitStamp“, биткоинот поскапе за 7,6 отсто и чинеше 5.186 долари, објави ДПА.

Ова е најпознатата и најважната криптовалута, поради нејзиниот значителен удел во вкупниот обем на трансакции. Курост сега е 75% над нивото од пред еден месец, а од почетокот на 2017 година, нејзината цена се зголеми петкратно.

Растот се случува во услови на негативни шпекулации за валутата од страна на Русија.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top