fak.jpg

На колеџ сигурно ќе научите многу информации за вашата идна кариера и професија, но исто така ќе научите некои работи кои апсолутно немаат никаква поврзаност со предавањата и професиите. Дознајте што ќе откриете и научите …

Да се ​​гордеете со вашата работа

Автоцентарот е наш најголем проблем. Без разлика на она што го правите, без разлика дали сте спортист, уметник, музичар, уличен изведувач, играње видео игри … Без разлика на она што го работите и какви и да се резултатите кои ќе постигнете, треба секогаш да бидете горди на својата работа и нивните достигнувања. Што мислите, ако вие не сте горди на својата работа, очекувате другите да бидат? Гордо фалете се со својата работа и со својот резултат, без оглед на тоа каков и да е.

Не мора да бидете пријатели со сите за да бидете среќни

Среќата е мала избрана група на добри луѓе. Не, вие не мора да бидете пријател со сите на колеџот, всушност, и не можете така да не се обидувајте. Она да имате 1000 пријатели на Фејсбук, дали ќе да направи да се чувствувате популарни во општеството, дали тоа е навистина вашата цел? Она што ќе добиете мал милион пораки со кои ќе ви го честитаат роденденот на Фејсбук, дали ќе ве направи тоа посреќни? Добрите пријатели тешко можат да се најдат и уште потешко да се задржат. Тоа се односите што се градат и кои ги негуваме. Добро е да се има поголема бројка на друштво за излети и забава, за да се пие кафе за време на паузата, и слично, но кога “ќе добјдат тешките моменти можеме да се потпреме скоро едвај на двајца од нив, нели? Тоа се луѓето што сакате да ги зачувате во животот.

Да ја цените конструктивната критика

Искористете ја секоја конструктивна критика за да станете подобри. Се разбира, мислиме за вистинска и искрена критика, со цел да ви се помогне да се подобрите, а не злите коментари на незадоволните колеги и слично. Ако некој има добра волја да ви помогне да станете подобар, секогаш бидете благодарни на нив, бидејќи е навистина тешко да се најдат денес такви луѓе. Ако некој ве исправи со најдобра намера, да не ја правите истата грешка во иднина, навистина треба да му се заблагодарите. Не секоја критика е штетна!

Не ги трошете нервите на глупости

Колку пати сте се “изеле” живи за некои глупости во вашиот живот?! Се разбира, во тој момент сè изгледа како голем проблем што вие никогаш нема да го решите. Но, да бидеме реални во поголемиот дел се работи за глупости и мали нешта. Ние само треба да останеме мирни во тие моменти и не дозволиме поради нив да ни се уништи викендот, неделата, одморот … Дозволете си да “ги споделите со пареа”  да си објасните себеси дали тоа е навистина голем проблем или мала работа. Фактот дека сте паднале надвор од колеџ или испит не е крај на светот!

Она што луѓето не се навистина заинтересирани за она што го правите

Колку и да се чини дека луѓето често немаат попаметна работа од “ставање на носот” во бизнисот  или животот на другите луѓе, што не е далеку од вистината, сепак да се соочиме со тоа дека секој не е заинтересиран за сè околу нас и она што го правиме. Затоа гледајте на ова вака, луѓето по природа се  љубопитни и радознали, и сите ние сакаме да бидеме информирани за настаните, но искрено постојат само неколку кои се вистински заинтересирани за она што го правиме.

Никој не може да ве направи среќен освен вие самите

Среќата зависи од нас самите. Ако не сте задоволни со сопствениот живот, не очекувајте некој друг да ве направи среќен. Односите (романтични) се тука само за да ги надополнат вашите животи, а не да ги направат вашите животи. Затоа, немојте да се обидувате да најдете некој што ќе ве поправи, не се ставајте во врска само поради стравот дека ќе останете сами. Целиот живот е пред вас, пред сѐ треба да најдете среќа во себе.

Бидете упорни

Упорноста е карактеристика која треба да ве краси. Сега е вистинско време да ја стекнете. Ако сакате нешто, држите се до тоа и се стремете се кон таа цел, без разлика колку пати ќе бидете отфрлени и ќе ви кажат дека тоа не е доволно добро. Ако сте сигурни и подготвени да инвестирате време и работа, резултатите ќе дојдат.

Бидете најдобрата верзија на себе

Тоа е нешто што треба да го научите и што треба да го вежбате. Обидете се секој ден да бидете едноставно најдобрата верзија на себе. Пред вас е голем предизвик сега кога сте на колеџ, станувате сериозни возрасни лица кои секојдневно оставаат свој белег во светот. Важно е каков вид трага ќе оставите. Сега ќе научите многу за себе, прво ќе дознаете кои сте вие навистина. Колку и да мислите дека сте напредни и пораснати, ајде да бидеме реални, во деновите од колеџот вие сте само деца кои не знаат ништо за себе. Сега ќе дознаете како изгледа да се игра играта возрасни. Особено ако одите од дома во друг град да студирате, и сте препуштени целосно самите на себе каде се зависи од вас.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail