Блеснете на интервјуто за работа: Трик прашање што работодавците обожаваат да го поставуваат – еве го точниот одговор!

Blesnete-na-intervjuto-za-rabota-Trik-prashanje-shto-rabotodavcite-obozavaat-da-go-postavuvaat-eve-go-tochniot-odgovor.jpg

Блеснете на интервјуто за работа: Трик прашање што работодавците обожаваат да го поставуваат – еве го точниот одговор!

Ова прашање сигурно сте го слушнале кога одите на некое интервју за работа. „Која е твојата најголема слабост“? Ова е трик прашање, а Сју Елсон, советник за кариера и експерт на LinkedIn, рече дека има одговор на тоа што ќе ги задоволи работодавците.

Тоа е трик и мора да знаете како да одговорите на тоа без да паднете во честата стапица. Кандидатите скоро секогаш се обидуваат да се„ извлечат “давајќи лажен негативен одговор, тие ќе речат дека најголем недостаток им е тоа што се перфекционисти., или дека тие секогаш треба да сторат сè пред другите, тие всушност ќе се пофалат себеси наместо искрено да одговорат на прашањето, рече таа.

За да одговорите на ова прашање во согласност со желбите на работодавачот, внимателно анализирајте ја вашата досегашна кариера. Што е нешто негативно што другите луѓе г забележале кај вас?

Трикот е да ја пронајдете таа слабост, да ја споменете за да можете искрено да одговорите на прашањето, а потоа да објасните како се прилагодивте, научивте нови работи или вештини и на тој начин ги надминавте.

Секогаш давајте конкретен пример, кажете дека не знаевте како или не можете да направите нешто, а потоа баравте помош или отидовте на тренинг и сега таа пречка е надмината. Избегнувајте да критикувате други луѓе и фокусирајте се на сопствените достигнувања и вештини.

Емоционалната интелигенција и справување во тимот се способности што ги цени секој работодавец, не заборавајте да ги подвлечете и како слабост, наведете нешто што не е директно поврзано со позицијата за која сте се пријавиле.

Секогаш ќе ви бидат поставувани вакви прашања на интервју за работа, тие се познати со години и важно е да се подготвите за нив. Исто така, знајте дека можеби не е важно како ќе одговорите на секој поединечно, бидејќи работодавачот ќе го погледне првиот впечаток и често се формираат врз основа на тоа. мислење за вас , рече таа.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail