Blog Classic Style

Еуролинк осигурување додели 30 стипендии за студентите од Правниот факултет „Јустинијан Први“

Stipendii-Eurolink-2.jpg

Јубилејното 5-то доделување на Еуролинк стипендиите се одржа синоќа. Овојпат 30 стипендии добија најдобрите студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје за учебната 2018/2019 година, во вкупна вредност од 1 600 000 денари – соопштија од оваа компанија. Еуролинк стипендијата е наменета за покривање на трошоците за кофинансирање […]

Read more

Австрија од 2019 година ќе дозволи возење со автопилот

avtopilot.jpeg

Од 1 јануари в година на многу автопати во Австрија ќе биде дозволено да се возат автомобили со опцијата автопилот. „Во рамките на пакетот за автономна мобилност на возачите ќе им биде дозволено да ги спуштат рацете од воланот доколку во возилото е инсталиран асистент за следење на сообраќајната лента“, рече министерот за транспорт, иновации […]

Read more

Македонскиот тим Свифт Дата е финалист на натпреварот SpaceCom Google Entrepreneur Challenge.

fb98697d-fb4e-458b-9537-f5edc3907dd0-original.jpeg

Честитки до сите членови од тимот! Swift Data беше инициран во минатогодишниот NASA Space Apps Challenge Macedonia во Скопје, каде го освоија првото место и постигнаа голем напредок во текот на оваа година. Во Хјустон ќе можат да го промовираат својот производ во еден од најголемите SpaceExpos во светот и да присуствуваат на ексклузивни работилница […]

Read more

Чекориме по патот на успехот

46310174_1995884723767306_1523382963830521856_n.jpg

По повод 17 Ноември – Меѓународен ден на студентите, Во името на ИАЕСТЕ Македонија ЛК Битола, Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битолa и Центарот за Кариера, Алумни и Доживотно учење (КРЕДО центар) при УКЛО, Ве покануваме на одбележувањето на Меѓународниот ден на студентите, што го организираме на 20.11.2018 (Вторник) со почеток во 18 часот во […]

Read more

НБРМ објави едукативна игра за финансиско едуцирање на младите

igra-696x390-e1542310225704.jpg

Народната банка на Република Македонија ја објави првата едукативна игра за финансиско едуцирање на младата популација во земјава со наслов „Заработете и штедете“, којашто од денес е достапна “noopener”>слободно преземање од интернет-страницата на централната банка, како виндоус и андроид-апликација Играта „Заработете и штедете“ е замислена, преку забава, да предизвика поголем интерес кај младата популација за […]

Read more