Британски новинар тврди дека кометата што ги уништила диносаурусите би можела „да се врати“ наскоро

kometa2.jpg

Британскиот новинар Грем Хенкок во својата книга „Магија на боговите“ тврди дека во следниве 13 години Земјата би можеле да биде погодена од огромна комета со дијаметар до 30 километри.

Хенкок, кој е поранешен новинар на „Економист“, смета дека таа комета би била како онаа за која се смета дека ја погодила Земјата пред повеќе десетици илјади години и била причина за изумирање на диносаурусите.

– Без секој разумен сомнеж таа комета од лицето на нашата планета збришала една софистицирана цивилизација, тврди Хенкок.

Според него, ударот на таква комета на Земјата до 2030 година би можеле речиси целосно да го уништи сегашниот живот.

Сепак, ваквото тврдење на Хенкок наиде на потсмев на голем број начуници, кои ги отфрлаат неговите предвидувања.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail