Будење, вежбање, учење, спиење: Како да се испланира продуктивен ден според активноста на хормоните

Budenje-vezbanje-uchenje-spienje-Kako-da-se-isplanira-produktiven-den-spored-aktivnosta-na-hormonite.jpg

Будење, вежбање, учење, спиење: Како да се испланира продуктивен ден според активноста на хормоните

Често се зборува за важноста на хормоните и нивната рамнотежа во нашето тело – тие го контролираат нашето расположение, можноста за зачнување и други важни предмети за функционирање. Телото е многу комплицирана „машина“ и секој од хормоните има своја улога, и се активира само во одредено време. Ако знаете кога хормонот е најактивен, можно е денот да ви биде попродуктивен.

Станувањето пред 6 часот наутро произведува серотонин – хормон на среќата, од шест часот расте нивото на кортизол, хормон кој го подготвува нашето тело за активна будност и свеста е целосно вклучена, па ова може да биде идеално време за пишување, утврдува планови за тој ден и донесува важни одлуки.

Вежбање и консумирање на најмалку 700 ml течност наутро ќе им помогне на хормоните на стресот да се „смират“.

Од седум часот наутро мелатотнин – т.н. хормонот за спиење престанува да се произведува, а од 8 часот се активни полови хормони, стероиди кои формираат мускулна маса. Време е за вежбање, гимнастика или други активности како што се, на пример, работа за проширување на семејството.

Од 10 часот наутро до 2 часот попладне, DHEA е најактивен, хормон одговорен за памтење, внимание и сеќавање, па затоа е најдобро време за ментални активности.

Од два до четири часот попладне, обично се чувствувате поспани, а потоа идеално време за попладневна дремка е околу 20 минути, бидејќи најактивниот хормон за раст и убавина е во овој период.

Од 17 часот, кортизолот почнува да опаѓа и најдобро е да се остават важни одлуки за следниот ден.

Мелатонин започнува повторно да се лачи во 21 часот, температурата на телото паѓа и посакувате прегратка и топлина.

Од 22 часот, ендорфините се ослободуваат, спиењето ќе биде придружено со најпријатни сензации ако спиете во ова време. Дневниот стрес заврши, телото е подготвено за рестартирање. Вредноста на спиењето од 22:00 до 4:00 часот е максимална. Недостатокот на сон во овој интервал е фатален.

Од два часа по полноќ, повторно се активира хормонот за раст, односно хормонот за убавина. Благодарение на него, децата „летаат во сон“, а возрасните остануваат убави, со силни коски и квалитетни мускули, пишува Атма.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail