Целосно помрачување на Месечината идната недела

mesecina.jpg

Идната недела, односно ноќта меѓу петок и сабота, на 27/28 јули ќе има помрачувањето на Месечината.

Сите фази на помрачувањето ќе бидат видливи од областите на Индискиот Океан, Индија, Источна Африка, Арабискиот Полуостров и подрачјето ка Карипското Море.

Месечината во сенката на Земјата ќе влезе во 20:24 часот од која ќе започне и целосното помрачување.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail