Чајот во кесичка може да биде канцероген доколку не го направите ова

caj-sholjaaa-650x396.jpg

Чајот е добар за здравјето, но доколку ги користите оние чаеви во кесичка и не е баш толку добро…

Чајните кесички се премачкани со соединението епихлорохидрин – позната канцерогена состојка, која е посебно активна во врела вода. Ова соединение се раствара во вода и најдобро е да ја измиете кесичката од чајот пред употреба.

Со миењето на кесичката пред употреба сте безбедни. Меѓутоа внимавајте на пластичните кесички што ги прават производителите, кои значително се разложуваат при високи температури.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail