Човек кој не игра според правилата: Следете ги петте совети на Чарлс Буковски и ќе живеете без каење

CHovek-koj-ne-igra-spored-pravilata-Sledete-gi-pette-soveti-na-CHarls-Bukovski-i-kje-ziveete-bez-kaenje.jpg

Човек кој не игра според правилата: Следете ги петте совети на Чарлс Буковски и ќе живеете без каење

Чарлс Буковски, човек кој имаше „жестоки“ ставови за сè и тоа ги прикажуваше јавно и без двоумење, остави „во аманет“ на идните генерации и неколку доста корисни ставови кои навистина можат да го разубават животот.

 

Ова се неговите правила на живот кои никогаш не смеете да ги заборавите!

Никогаш не бидете задоволни со мали работи:

– Сакав да го имам целиот свет или ништо.

Сакајте се себеси:

– Никогаш не сум сретнал човек кој посакував да бидам. Па дури и ако е тоа измама, тогаш тоа е среќна измама

Живејте го животот целосно:

– Не е страшна смртта, туку животот кој луѓето го живеат или не го живеат сè до својата смрт.

Посилни сте од што мислите:

– Понекогаш станувате од кревет, мислејќи: „Денес навистина не можам“, но однатре си се смеете на самите себе, бидејќи веќе многу пати сте се чувствувале така…

Имајте доверба во себе:

– Проблемот со светот е тоа што интелигентните луѓе се секогаш полни со сомнежи.

 

Извор: Studomat

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail