Човекот неможе да голта и да дише во исто време: Ова се 39 бизарни факти за човековото тело!

covek.jpg

Човековото тело е многу сложена структура. Иако на многумина им изгледа кревко, поприлично е силно. Човековиот мозок не е истражен до крај и не се знае како функционира.

Ова се најинтересните факти за телото и функционирањето на човекот:

 1. Научниците тврдат дека луѓето кои сонуваат почесто имаат поголем коефициент на интелигенција.

2. Сонот трае од две до три секунди.

3. Од целиот кислород кој го вдишуваме 20% оди само за мозокот.

4. Човековото лице се состои од 14 коски.

5. Просечен скалп содржи околу 100.000 влакна.

6. Најмалата коска се наоѓа во увото.

7. Забите полека почнуваат да растат 6 месеци пред раѓањето и се најтврд дел од телото.

8. Просечен човек има околу 6 килограми кожа на себе.

9. Мажите без влакна на градите имаат поголема можност да заболат од цироза

10. Кога сакаме да направиме само еден чекор, користиме 200 мускули.

11. Најголемата клетка во човековото тело е женската јајце клетка, а најмала – сперматозоидот.

12. Кај возрасен човек, тежината на коските изнесува само 14% од целокупната тежина.

13. Полн мочен меур е со големина на топче за бејзбол.

14. Киселината од желудникот е доволно силна за да разгради жилет (сепак немојте да пробувате да голтнете)

15. На храната и се потребни 7 секунди за да дојде од устата до желудникот.

16. Црниот дроб извршува околу 500 функции.

17. Ножниот палец има две коскички, сите останати прсти имаат по три.

18. Палецот на раката е иста должина со носот.

19. Пар стапала содржат повеќе од 25.000 потни жлезди.

20. Постојат околу 3 милијарди бактерии на секое стапало.

21. Човековото тело има толку масти што може да направи 7 сапуни

22. На раѓањето телото има 300 коски а на крајот на животот 206

23. Тенкото црево е долго околу 7 метри

24. Човекот неможе да голта и да дише во исто време

25. Носот и ушите никогашне престануваат да растат

26. Отпечатокот од јазикот е ист како и од прстот

27. Најсилниот мускул е вилицата

28. Човекот со себе носи околу 1.8 кг. бактерии

29. Околу 50% од силата ни доаѓа од малиот прст

30. Само сексот согорува 3.6 калории во минута

31. Окото има околу 576 мегапиксели

32. Трепкаме 10 пати во минута

32. Бебињата трепкаат еднаш или два пати во минута

33. Кога слушаме музика срцето почнува да синхорнизира со ритамот

34. Можеме да преживееме 10 минути без кислород

35. Организмот произведува биолошко светло кое е видливо со голо око

36. Ембрионите развиваат отисоци три месеци после зачнувањто

37. Кога ќе ни поцрвенат образите истото се случува и со стомакот

38. Во екстремна глад мозокот почнува да се јаде самиот себе

39. 1/4 од коските се наоѓа во стапалата

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail