Чудесен знак на небото: Тројно сонце ги шокираше Кинезите

Во градот Хејлон, во североисточниот дел на Кина, се појави тројното сонце, кое ги изненади сите жители.

Кинезите го видоа околу 8.30, а илузијата траеше околу 15 минути.

Овој ефект се нарекува “парелија” или “садоги”, и тоа се случува кога светлината на Сонцето поминува под соодветен агол низ мали кристали на мраз кои лебдат во воздухот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail