Ако сакате повеќе да се грижите за вашето здравје, но да не го менувате целосно начинот на живот, научниците нашле решение за вас.

Постојат некои работи, односно навики со кои на пријатен начин ќе допринесете за вашето здравје.

Доколку редовно ги практикувате ќе си го продолжите животот и ќе живеете двапати подолго.

Погледнете некои од нив и почнете да ги применувате:

Пијте по 1 чаша вино секој ден

Пиењето алкохол не е одлично за вашето здравје, но експерти од Харвард, откриле дека една чаша вино на ден, посебно црвено, може да го спречи ризикот од срцеви заболувања и други здравствени проблеми.

Но, држете се до оваа доза и не претерувајте.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-02.jpg

Најдобар период за спиење е од 22:00-06.00 часот

Кинеските доктори ова време го сметаат за период кога најдобро може да се одморите.

Тие развиле цел систем со кој објаснуваат во кое време кој орган се „обновува“.

  • Од 21-23, имунолошкиот систем се бори против вируси и ги отстранува токсините.
  • Од 23-01, бубрегот активно се регенерира, а од 03-05, белите дробови се чистат, па може некогаш и да се закашламе во ова време.
  • Процесот во цревата и чистењето започнува блиску до утрото, од 05-07 часот.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-03.jpg

Игнорирајте го јавното мислење

Американските научници сметаат дека ќе живеете подолго ако не обрнувате внимание на туѓото мислење.

Кога мислиме на реакциите на другите сме порезервирани, помалку спонтани и понервозни.

Ова води до несреќен живот, а тоа резултира со пократок животен век.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-04.jpg

Сончајте се

Причината за сончање (умерено) е затоа што сонцето е извор на витамин Д кој го намалува ризикот од дијабетес и помага во борба против депресија.

Во истражување од 2016, биохемичари откриле дека жените кои се сончаат околу 1 час дневно, се 67% помалку склони кон развивање на било каков тип на рак.

Секако во умерени количини и кога сонцето не е штетно.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-05.jpg

Јадете домати

Американските научници од Бостон спровеле истражување кое траело 11 години.

Тие ја споредувале здравствената состојба на 5.000 учесници и донеле заклучок дека со вклучување на домати во исхраната, може да се намали ризикот од појава на кардиоваскуларни заболувања за 26%.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-07.jpg

Ослободете се од алармот

Посебно, ако е многу гласен. Истото важи и за алармите и тајмерите на други апарати кои ви го попречуваат мирот.

Според јапонски истражувања, ненадејниот гласен звук го зголемува ризикот за срцев удар, посебно кај луѓе со висок крвен притисок.

Ваквите остри звуци негативно влијаат и на нервниот систем.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-08.jpg

Јадете почесто запечен леб

Според германските биохемичари, за време на печењето на лебот, се формираат антиоксиданси кои го спречуваат развојот на рак и го прочистуваат телото.

Печениот леб содржи 8 пати повеќе антиоксиданси од свежиот, па според истражувачите подобро е почесто да јадете запечен леб.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-09.jpg

Не допирајте цигари

Сите знаат дека е штетно да се пушат, но професионални од Центар за контрола на болести велат дека е опасно и да ги допирате.

Причината за тоа е бидејќи за време на растењето, тутунот апсорбира радиоактивни елементи како радиум, полониум и олово, од ѓубрива кои се користат во агрокултурата.

По собирањето и сушењето на листовите, овие елементи остануваат во тутунот и влегуваат во телото преку обично допирање на цигарите.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-10.jpg

Танцувајте

Според француски научници, најдобар начин за да си го продолжите животот е да танцувате почесто.

По нивните откритија, најдобар танц за долговечност е салса, бидејќи ги зајакнува коските, белите дробови, циркулаторниот систем и помага да се изборите со астма.

Но и сите други активности кои ве расположуваат и размрдуваат се исто така соодветни.

chudni-i-ednostavni-naviki-koi-kje-vi-pomognat-da-zhiveete-duplo-podolgo-11.jpg

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail