Чудо во медицината: Создаден првиот генетски модифициран ембрион

За првпат во историјата американски научници успеаја да променат ДНК на човечки ембрион со цел да се спречат гени кои носат наследни болести.3

Тим истражувачи од Универзитетот во Портланд успешно модифицира неколку ембриони со помош на техниката CRISPR. Тие успешно вбризгаа хемикалија задолжена за исправување на погрешни гени, веднаш по зачетокот на ембрионот.

Иако ембрионите не можат да се развиваат за тоа време истражувачите успешно докажаа дека превентивно може да се делува по зачетокот.

Досега Кина беше единствената земја која успеа да направи нешто слично, со исправување на мал број клетки, пишува Technology Review. Со ваквиот потег САД се чекор поблиску до создавање на првите генетски модифицирани луѓе.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail