Чувајте ја оваа смеса во устата 60 секунди и ќе го отстраните целиот забен камен

zabi.png

Во продавниците и аптеките може да се купат секакви препарати за избелување на заби кои често содржат штетни хемикалии. Затоа користењето на природни препарати би било далеку поефикасен метод, подостапен, но и поевтин.

На пример, маслото од кокос можете да го ставите во устата или да го нанесете на забите. Повторете ја постапката неколку пати неделно и ќе забележите позитивни резултати што се однесува на избелувањето на забите и отстранувањето на забниот камен.

Еве два рецепти како да направите здрав раствор за хигиена во устата.

Состојки:

неколку капки масло од нане

пеперминт

лимон

анис

Само ставете по неколку капки од овие масла во чаша со вода и исперете ја устата.

Втор рецепт:

пола шолја свеж рузмарин

1 шолја од свежо нане

2 шолја вода

Подготовка:

Ставете ја водата да зоврие, потоа додајте ги билките и варете уште неколку минути. Потоа оставете ја смесата да мирува неколку минути, процедете ја и оставете ја да се олади. Со проладената смеса исперете ја устата.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail