Црна Гора бара 20 илјади сезонски работници

sveti_stefan_serbia_and_montenegro.jpg

Според проценките на Заводот за вработување, околу 20 илјади сезонци ќе бидат потребни во Црна Гора, само во крајбрежјето, поради што владините претставници и работодавачите ги повикаа домашните работници да аплицираат за работа.

Работодавачите, како и секоја година, се жалат дека имаат проблеми со неадекватниот и несоодветен персонал во туризмот, а синдикатите тврдат дека невработените не се заинтересирани пред се поради лошите услови за работа и многу пониски плати отколку во регионот, пишува Вијести.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail