Црногорците кажаа стоп за работа во недела

eff8dc4d-7fc7-4d83-862b-69a7d769704b.jpg

Управата за инспекциски работи на Црна Гора одлучи првата неработна недела за вработените во продавниците да биде на 20 октомври.

Како што наведува порталот Investitor.me, инспекциските служби повикале на придржување кон овие одредби со цел да се избегнат казни.

Инаку, ова доаѓа откако црногорските пратеници усвоија законски измени и дополненија на Законот за внатрешна трговија со кој е предвидено продавниците и супермаркетите низ земјата да бидат затворени во недела.

За тој што ќе отвори продавница в недела, парична казна од 1.000 до 10.000 евра

извор: скопје24.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail