Црвената планета: Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

Crvenata-planeta-Kineskiot-vselenski-brod-vleze-vo-orbitata-na-Mars.jpg

Црвената планета: Кинескиот вселенски брод влезе во орбитата на Марс

Кина објави дека вселенското летало „Тијанвен-1“ денеска влезе во орбитата на Марс, од каде, наредниве месеци ќе го одреди местото за слетување на истражувачкиот ровер.

Кинеската национална вселенска агенција објави дека вселенското летало ќе ги мине следните три месеца во орбитата на Марс пред да го отпушти модулот со роверот што ќе ја снима површината на „Црвената планета“ и ќе ја истражува со помош на специјални сензори.

Минатиот четврток американскиот истражувачки ровер успешно слета на Марс во областа на кратерот „Езеро“ во потрага по знаци и предзнаци на живот. Кина денеска официјално стана втората земја која успешно стигна до Марс, а нивниот ровер со сончев погон – со големина на количка за голф, ќе бара подземни води и, исто така – знаци на живот.

Кинескиот ровер ќе користи ракетен погон, падобрани и воздушни перничиња за да слета на површината на Марс.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail