pab.jpg

Се проценува дека агентите на ЦИА на САД (ЦИА) откриле една од подморниците за пренос на дрога која била користена од Пабло Ескобар. Ескобар користели подморници за транспорт на кокаин од Колумбија во Порторико, а потоа дрогата била пренесувана во САД.

Ако подморницата се најде, таа може да обезбеди информации која на крајот да ја открие локацијата на скриеното богатство на Ескобар вредно 70 милијарди долари, за што се шпекулира дека се шпекулира. Нуркачите кои претходно работеле за ЦИА, истражувале непозната област во близина на крајбрежјето на Колумбија.

Discovery следи двајца поранешни агенти на ЦИА во потрага по богатството на Ескобар. Во клип од емисијата, поставен на YouTube каналот од страна на Discovery, поранешните агенти на ЦИА Даг Ло и Бен Смит се нурнале во близина на крајбрежјето на Колумбија, но не нашле ништо вредно.

Подводни камери снимаат како тие го пребаруваат морското дно и наоѓаат метални парчиња и кутија, но ништо повеќе за да ги насочат кон парите. Тимот, сепак, заклучува дека струјата може да ги премести остатоците и се уште се надева дека ќе ја пронајдат некаде во близина.

Пабло Ескобар го предводел картелот Меделин кој обезбедувал 80% од кокаинот за САД, а во 1980 година Ескобар ја започнува криминалната кариера како тинејџер, продавајќи шверцувани цигари и крадел автомобили по улиците на Меделин во Колумбија.

Тој започнува да се занимава со шверц на кокаин во 70-тите години и напредува толку многу во криминални активности така што во одреден период користи 15 авиони и шест хеликоптери за да пренесува дрогата во САШ. До средината на осумдесеттите години, картелот на Пабло Ескобар генерирал 420 милиони долари приходи неделно или скоро 22 милијарди долари годишно. Ескобар го скрил поголемиот дел од своето богатство на различни места во државата.

Во 1989 година тој беше рангиран на седмо место меѓу најбогатите луѓе во светот од страна на магазинот Форбс. Есобар е убиен во декември 1993 година. Според некои луѓе, сепак, тој се самоубил, откако пред тоа сокрил поголем дел од своето богатство на најразлични непознати места, а поголем дел од парите така и не се пронајдени.

Во 2009 година, во џунглата на местото каде што биле најдени лаборатории за кокаин, пронајдени се 8 милиони долари. Американец, кој ја купил поранешната вила на Ескобарс која се наоѓа во Мајами во 2014 година пронашол 10 милиони долари, а смета дека во куќата може да има уште скриени пари.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail