Дали и вас ве буди секое утро алармот на телефонот? Да, практично е, но има многу негативни страни!

Dali-i-vas-ve-budi-sekoe-utro-alarmot-na-telefonot-Da-praktichno-e-no-ima-mnogu-negativni-strani.jpg

Дали и вас ве буди секое утро алармот на телефонот? Да, практично е, но има многу негативни страни!

Постојат неколку добри причини зошто треба да го замените вашиот мобилен телефон со класичен будилник.

Паметниот телефон стана неопходен гаџет за сите нас.

Ние ги користиме за мноштво задачи, а една од најчестите секако е алармот за будење што предизвика многумина да се откажат од класичните будилници. Но, колку и да е практична оваа навика, таа има и свои негативни страни, пишува Bright Side.

Може да го наруши спиењето

Многумина не можат да не се движат низ социјалните мрежи пред да си легнат. Како резултат, подоцна ќе легнете или ќе спиете помалку, додека сината светлина од вашиот мобилен телефон ќе влијае на квалитетот на вашиот сон и ќе ви го отежни заспивањето.

Може да ја наруши утринската рутина

Ако поставиме аларм на нашиот мобилен телефон, откако ќе го исклучиме, автоматски ќе започнеме со проверка на известувањата. Оваа непланирана активност одзема многу време, поради што ќе занемарите некои корисни рутини и ќе станете нервозни и зафатени бидејќи ќе имате помалку време за нив.

Потешко е да го слушнеш

Алармот на вашиот мобилен телефон никогаш не е гласен како будилник, така што можеби нема да го слушнеме наутро. Покрај тоа, кога сме будни, се навикнуваме на звуците на мобилните телефони, па може да ги игнорираме во длабок сон.

Батеријата може да се испразни

Ако вашата батерија се потроши, алармот на вашиот мобилен телефон нема да работи. Дури и најодговорните меѓу нас може да се случи да заборават да го полнат својот мобилен телефон. Ако не сакате да доцните на важен состанок, дефинитивно е подобро да користите класичен будилник.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail