Дали консумирате вода на правилен начин?

Dali-pravilno-konsumirate-voda-01.jpg

Дали сте од оние кои пијат најмалку 2 литри вода дневно, а сепак се чувствувате на некој начин овенати и дехидрирани?

Ова се случува доколку не консумирате доволно гел-вода или т.н. структуирана вода, односно H2O која доаѓа од зеленчукот, овошјето, чиа семките и колагенот.

Со години се манипулираше со заклучокот дека најдобриот начин да останете хидрирани е преку регуларните 8 чаши водна дневно. Но, реалноста е многу покомплексна.

Гел-водата или уште наречена живата-вода е новоидентификувана форма на водата која не е всушност течност, пареа или мраз. Идентификувана е со уште еден дополнителен атом на водород и кислород, при што молекуларната структура е H302.

Првото истражување поврзано со оваа тематика е објавено во 2009 година од страна на биоинженерот Џералд Полак.

Откритието всушност го смени процесот наречен хидратација на човековиот организам.

Водата се дистрибуира низ телото преку крвотокот и лимфниот систем, но откритието поврзано со гел-водата сугерира дека тенкиот слој на фиброзното сврзно ткиво кое ги покрива мускулите или другите органи исто така има круцијална функција во дистрибуцијата на водата низ телото.

Затоа, покрај стандардните 8 чаши вода дневно задолжително внесувајте многу свежо овошје и зеленчук, чиа семки и течен колаген за да останете хидрирани и здрави.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail