Дали полначот за телефон може да предизвика пожар

pol.jpg

Сигурно сте слушнале за приказните дека полначите за мобилни телефони зрачат кога се вклучени во струја. Полначите приклучени на електрична мрежа не можат да ви наштетат во таа смисла, но сепак постојат одредени ситуации во кои може да ви го загрозат животот.

Прегревањето на полначот може да предизвика пожар.

Најголем ризик преставуваат полначите кои ги набавуваме по ниска цена. Тие не се тестирани според безбедносните стандарди.

Затоа, најдобро е да се користат уреди со сертификати од производителите, а најдобро е да не се оставаат вклучени во електрична енергија без надзор.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail